FMS - Fizjoterapia w CrossFit Z16 Lublin

FMS (ang. Functional Movement Screen) jest to narzędzie do oceny jakości ruchu. Autorami metody są fizjoterapeuci i trenerzy - Lee Burton i Gray Cook.

Bateria testów FMS pozwala na dokonanie oceny wzorców ruchowych, będących fundamentem każdej aktywności ruchowej - zaczynając od czynności dnia codziennego, poprzez aktywność fizyczną na poziomie rekreacyjnym, kończąc na sporcie wyczynowym. 

FMS pozwala zidentyfikować występujące asymetrie oraz ograniczenia w obszarze mobilności i stabilności. Zdiagnozowanie tych deficytów jest ważne, ponieważ zaburzone wzorce obniżają potencjał ruchowy, podwyższają ryzyko kontuzji oraz sprzyjają zmianom przeciążeniowym.

Bateria testów FMS obejmuje 7 fundamentalnych wzorców ruchowych:
1. Przysiad głęboki.
2. Przeniesienie nogi nad poprzeczką.
3. Przysiad w wykroku.
4. Mobilność obręczy barkowej.
5. Aktywne uniesienie wyprostowanej nogi.
6. Pompka w podporze.
7. Stabilność rotacyjna.

Precyzyjna ocena wzorców ruchowych umożliwia ukierunkowanie działań korekcyjnych, tak aby uzyskać poprawę stanu funkcjonalnego oraz przywrócić koordynację nerwowo-mięśniową. 

Cele planu terapeutyczno - treningowego mogą być różne. Zaczynając od poprawy w kontekście wykonywania czynności dnia codziennego. Kończąc na prawidłowym rozwoju motoryczności podstawowej (mobilność, stabilność), będącej fundamentem dla kształtowania motoryczności ukierunkowanej (siła, moc, szybkość, wytrzymałość, etc.), w konsekwencji umożliwiającej pracę nad poprawą umiejętności technicznych i taktycznych.

Nasz dzisiejszy WOD

18.08.2017

WOD #737 (W)
#1 Every 90 sec. for 18 min. (12 sets)
AHAP (as heavy as possible):
1 Power Clean
1 Push Jerk
1 Front Squat
1 Hang Power Clean
1 Split Jerk
#2 E2MOM 8 min.
10 Hip Thrust 

Aktualności

Z16 Challenge Week - tygodniowe zmagania Z16 Athletes

Przez najbliższy tydzień, codziennie będziemy mierzyć się z jednym z testowych treningów opracowanych przez CrossFit Headquaters. 

AZS UMCS Lublin - przygotowania do walki o Ekstraklasę PLF w CrossFit Z16

Z dużą satysfakcją informujemy, że dołączyliśmy do sztabu szkoleniowego drużyny futsalu AZS UMCS Lublin, prowadzonej przez trenera Artur Gadzickiego. 

Beach WOD - Pierwszy w Lublinie CrossFit na plaży

W sobotę 18-go lipca o godz. 16.00 rozpoczęliśmy cykl outdoorowych treningów w Beach Zone Outlet Center Lublin. W treningu oprócz Z16 Athletes, wzięły udział osoby dla których był to pierwszy kontakt z treningiem CrossFit. 

CrossFit

CrossFit - jest to system ćwiczeń o charakterze ogólnorozwojowym, opracowany w połowie lat 90. przez Amerykanina Grega Glassmana. Początkowo wykorzystywany do szkolenia kadetów policji w Kalifornii, później wdrożony w trening strażaków i żołnierzy amerykańskich. Ze względu na wyniki stał się również elementem procesu treningowego wielu dyscyplin sportu, a w ostatnich latach zyskuje na coraz większej popularności także wśród osób trenujących rekreacyjnie. Ten typ treningu oprócz ruchów funkcjonalnych charakteryzuje duża intensywność i ciągła zmienność. 

Fizjoterapia funkcjonalna

CrossFit Z16 Lublin

Diagnostyka funkcjonalna daje możliwość kompleksowej oceny struktury i funkcji narządu ruchu. Na podstawie wywiadu i zgłaszanych ewentualnych dolegliwości badanie kierunkowane jest na specjalistyczne testy funkcjonalne indywidualnie dobrane pod kątem identyfikacji przyczyny dysfunkcji. Przeprowadzenie diagnostyki narządu ruchu daje kilka możliwości: wprowadzenie modyfikacji w treningu lub czynnościach dnia codziennego, dodanie do podstawowego treningu specjalistycznych ćwiczeń korygujących, wdrożenie indywidualnej terapii z fizjoterapeutą ukierunkowanej na szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej. 

Żywienie

CrossFit Z16 Lublin

Odpowiednio zaplanowana strategia żywieniowo - suplementacyjna jest nieodłącznym elementem przygotowania motorycznego.  Dieta wsparta programem suplementacyjnym pozwala istotnie  wspomagać efekty treningowe. Dzięki  odpowiedniej podaży węglowodanów, tłuszczów, białek oraz oraz witamin i składników mineralnych, wspomagane są procesy generowania energii podczas wysiłku oraz optymalizowane procesy restytucji powysiłkowej - resynteza substratów energetycznych i odbudowa uszkodzonych mięśni szkieletowych. 

Początek strony