Kinesiotaping - Fizjoterapia w CrossFit Z16 Lublin

1. Normalizacja napięcia, korygowanie postawy, reedukacja prawidłowych wzorców ruchowych.
Zależnie od kształtu, kierunku i siły naciągu plastra może on stymulować bądź hamować aktywność bioelektryczną mięśnia, czyli ułatwiać jego skurcz lub rozluźnienie. Diagnozowanie mięśni osłabionych, niewydolnych oraz tych nadaktywnych, o ograniczonej elastyczności jest kluczem do skutecznej aplikacji plastra. Często jeden mięsień hamujemy, aby jego antagoniście dać szansę na aktywację.

2. Wspomaganie terapii pourazowej, profilaktyka urazów.
Plaster z dużym naciągiem aplikowany w okolice stawów zabezpiecza je przed nadmierną, patologiczną ruchomością. Ma to zastosowanie zarówno w przypadku świeżych, jak i przewlekłych urazów. Z jednej strony staw jest chroniony mechanicznie przez mocno napięty plaster, z drugiej zaś strony do mózgu wysyłane są informacje proprioceptywne, które w przypadku „fałszywego” ruchu dają natychmiastową reakcję mięśni stabilizujących staw. W stanach ostrych (przy braku konieczności bezwzględnego unieruchomienia) kinesiotaping odciąża uszkodzone struktury i stwarza lepsze warunki do gojenia. Przy powrocie do codziennej aktywności/sportu zabezpiecza przed wystąpieniem wtórnych urazów. Dzięki plastrom można precyzyjnie ustabilizować względem siebie konkretne struktury anatomiczne w dowolnym kierunku, co daje tej metodzie przewagę nad różnego rodzaju stabilizatorami i usztywniaczami.

3. Redukcja stanów zapalnych, obrzęków i krwiaków podskórnych.
Kinesiotaping doskonale sprawdza się w redukcji obrzęków (pourazowych, powysiłkowych) i krwiaków podskórnych. Zwiększenie przestrzeni między skórą a tkankami położonymi głębiej skutkuje redukcją stymulacji zakończeń nerwowych wywołanej obrzękiem. Poprawa drenażu skutkuje lepszym funkcjonowaniem danego obszaru ciała. Przy świeżych obrzękach (zaraz po urazie) zapobiega ich narastaniu. Po urazach lepszy drenaż ułatwia gojenie i przyspiesza powrót funkcji uszkodzonej struktury.

4. Wspomaganie regeneracji potreningowej.
Kinesiotaping może także przyspieszać regenerację powysiłkową mięśni poddanych intensywnemu treningowi. Mocno napięte po wysiłku mięśnie ograniczają naturalny przepływ krwi i limfy, a co za tym idzie zmniejszają możliwości odżywienia tkanek i usunięcia szkodliwych metabolitów. Odpowiednia aplikacja kinesiotapingu, usprawniając lokalnie mikrokrążenie, minimalizuje to zjawisko.

4. Działanie przeciwbólowe.
Kinesiotaping oddziałując na zakończenia Ruffiniego sprzyja zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Szczególnie dobre wyniki odnotowywane są terapii zespołów bólowych kręgosłupa.

Nasz dzisiejszy WOD

21.09.2019

WOD #1374 (Team WOD)
In Team of 3:
AMRAP 40 min.
1200 m Row (1+2)
30 Deadlift 160/120 kg (2+1)
15 Burpee over Bar Synchro (3)
3000 m Air Bike (1+2)
30 Power Snatch 50/35 kg (1) + Handstand Hold (2)
15 Burpee over Bar Synchro (3)
1200 m Row (1+2)
30 Overhead Squat 50/35 kg (1) + Hang on Bar (2)
15 Burpee over Bar  Synchro (3)
3000 m Air Bike (1+2)
30 Chest to Bar / Pull-up Synchro (3)
15 Burpee over Bar Synchro (3) 

Aktualności

Badania wydolnościowe we współpracy z 4SportLAB.

Specjalistyczne badania wydolnościowe we współpracy z Laboratorium Przygotowania Fizycznego 4Sport LAB. 

Badanie spirometryczne metodą bezpośrednią (w masce) wraz z dokładnym pomiarem kwasu mlekowego oraz rejestracją częstości skurczów serca. Najbardziej precyzyjna metoda wyznaczenia parametrów treningowych!
W zależności od specyfiki dyscypliny będzie możliwość wykonania testów na cykloergometrze (z możliwością zainstalowania własnej ramy) lub na bieżni. 

Polecane osobom uprawiającym takie dyscypliny sportu jak: bieganie, kolarstwo, triathlon, pływanie, gry zespołowe, sporty walki i inne. 
Badania skierowane są zarówno do zawodowców, jak i amatorów.

Lublin Airport Games 2017

Lublin Airport Games 2017 to pierwsza na tak dużą skalę impreza CrossFit na terenie województwa lubelskiego! 

Z16 Challenge Week - tygodniowe zmagania Z16 Athletes

Przez najbliższy tydzień, codziennie będziemy mierzyć się z jednym z testowych treningów opracowanych przez CrossFit Headquaters. 

CrossFit

CrossFit - jest to system ćwiczeń o charakterze ogólnorozwojowym, opracowany w połowie lat 90. przez Amerykanina Grega Glassmana. Początkowo wykorzystywany do szkolenia kadetów policji w Kalifornii, później wdrożony w trening strażaków i żołnierzy amerykańskich. Ze względu na wyniki stał się również elementem procesu treningowego wielu dyscyplin sportu, a w ostatnich latach zyskuje na coraz większej popularności także wśród osób trenujących rekreacyjnie. Ten typ treningu oprócz ruchów funkcjonalnych charakteryzuje duża intensywność i ciągła zmienność. 

Fizjoterapia funkcjonalna

CrossFit Z16 Lublin

Diagnostyka funkcjonalna daje możliwość kompleksowej oceny struktury i funkcji narządu ruchu. Na podstawie wywiadu i zgłaszanych ewentualnych dolegliwości badanie kierunkowane jest na specjalistyczne testy funkcjonalne indywidualnie dobrane pod kątem identyfikacji przyczyny dysfunkcji. Przeprowadzenie diagnostyki narządu ruchu daje kilka możliwości: wprowadzenie modyfikacji w treningu lub czynnościach dnia codziennego, dodanie do podstawowego treningu specjalistycznych ćwiczeń korygujących, wdrożenie indywidualnej terapii z fizjoterapeutą ukierunkowanej na szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej. 

Żywienie

CrossFit Z16 Lublin

Odpowiednio zaplanowana strategia żywieniowo - suplementacyjna jest nieodłącznym elementem przygotowania motorycznego.  Dieta wsparta programem suplementacyjnym pozwala istotnie  wspomagać efekty treningowe. Dzięki  odpowiedniej podaży węglowodanów, tłuszczów, białek oraz oraz witamin i składników mineralnych, wspomagane są procesy generowania energii podczas wysiłku oraz optymalizowane procesy restytucji powysiłkowej - resynteza substratów energetycznych i odbudowa uszkodzonych mięśni szkieletowych. 

Początek strony