"Tego roku, kiedy byłem w Tyliczu na zimowych feriach z rodziną, poznałem Leona, który ćwiczył w CrossFit Z16. W trakcie rozmowy okazało się, że też mieszka w Świdniku. Po powrocie z ferii, Leon zaprowadził mnie na trening do Z16. Już po pierwszych zajęciach złapałem przysłowiowego „bakcyla”.

W trakcie codziennych obowiązków, zakrapianych znaczną rutyną, zapomniałem o sobie. Wszystko było ważniejsze niż ja sam. Gdzieś między pracą, a prywatnym życiem, w przelocie złapana bułka i kawałek kiełbasy, brak aktywności... To wszystko sprawiło, że niegdyś aktywny, szczupły, cieszący się życiem młody człowiek, przybrał sylwetkę o masie 110 kg. To tak jak nosić przywiązany do pleców 25 kg worek kartofli. W wieku 34 lat zacząłem odczuwać bóle pleców i stawów, zadyszkę, złe samopoczucie. Kiedy wcześniej prowadząc sportowy tryb życia było zupełnie inaczej. Dodatkowo problem z dobraniem ubrania w sklepie. To była masakra!!! Przez duże ''M''! Fizycznie i psychicznie czułem się jak wrak człowieka...

Zacząłem biegać, startować w amatorskich imprezach biegowych. Mam na swoim koncie maraton, kilka półmaratonów i triathlonów na dystansie sprint. Jednak przy takiej masie ciała moje doznania w trakcie zawodów i po nich były męką. Wspomniane dolegliwości bardziej się nasilały niż ustępowały. I chyba robiłem sobie więcej krzywdy niż pożytku...

Wspomniana wizyta w CrossFit Z16 sprawiła, że wróciłem na tor z którego zjechałem nie wiedząc, w którym momencie mojego życia to nastąpiło. Ale nie wracam do tego co się wydarzyło. Ważne jest to, że mam wpływ na to co może się wydarzyć. Wykupiłem karnet, początkowo na zajęcia trzy razy w tygodniu.
Miejsce, trener Michał Zajko, jego wiedza oraz opieka nad poprawnością wykonywanych ćwiczeń (teraz jest z nami i Mateusz - również wielkie dzięki!), ludzie, atmosfera, adrenalina, tempo zajęć, muzyka, magnezja, pot, odciski, czasem i ból. To wszystko sprawia, że chcesz tam przyjść kolejny raz i chcesz dać z siebie więcej, a tym samym zyskać.

Po miesiącu ćwiczeń poszedłem do Michała na konsultacje dietetyczne celem wprowadzenia kolejnej zmiany. Ponownego wyuczenia w sobie nawyków żywieniowych. Jeść o stałych porach, wybierać produkty pełnowartościowe, tak jak to było w przedszkolu ;-)

Trochę od siebie dla siebie i zaczęło działać. Z wcześniej wspomnianego, przytwierdzonego do pleców worka kartofli zrobiła się dziura ;-) Codzienność stała się lżejsza i przyjemniejsza, zaś dzień bez treningu u Michała w Z16 to dzień stracony! ;-)

To wszystko sprawiło, że budzę się ponownie z zastrzykiem energii! W życiu, jak i w CossFicie, wykonuję te same czynności. Jednak CrossFit, mimo swojej powtarzalności, pozwala zrobić krok w przód i to nie jeden. To sprawia, że za każdym razem trening jest inspirujący i pozwala na określenie miejsca, gdzie jestem i gdzie chcę być. Ale na wspomniane pytania każdy odpowie sobie sam. Jeśli chcesz i wyrazisz na to zgodę. Ja już to zrobiłem, dlatego powiedzenie ''Człowiek jest kowalem swojego losu'' z CrossFit Z16 nabiera sensu! :-)"

Nasz dzisiejszy WOD

21.09.2019

WOD #1374 (Team WOD)
In Team of 3:
AMRAP 40 min.
1200 m Row (1+2)
30 Deadlift 160/120 kg (2+1)
15 Burpee over Bar Synchro (3)
3000 m Air Bike (1+2)
30 Power Snatch 50/35 kg (1) + Handstand Hold (2)
15 Burpee over Bar Synchro (3)
1200 m Row (1+2)
30 Overhead Squat 50/35 kg (1) + Hang on Bar (2)
15 Burpee over Bar  Synchro (3)
3000 m Air Bike (1+2)
30 Chest to Bar / Pull-up Synchro (3)
15 Burpee over Bar Synchro (3) 

Aktualności

Badania wydolnościowe we współpracy z 4SportLAB.

Specjalistyczne badania wydolnościowe we współpracy z Laboratorium Przygotowania Fizycznego 4Sport LAB. 

Badanie spirometryczne metodą bezpośrednią (w masce) wraz z dokładnym pomiarem kwasu mlekowego oraz rejestracją częstości skurczów serca. Najbardziej precyzyjna metoda wyznaczenia parametrów treningowych!
W zależności od specyfiki dyscypliny będzie możliwość wykonania testów na cykloergometrze (z możliwością zainstalowania własnej ramy) lub na bieżni. 

Polecane osobom uprawiającym takie dyscypliny sportu jak: bieganie, kolarstwo, triathlon, pływanie, gry zespołowe, sporty walki i inne. 
Badania skierowane są zarówno do zawodowców, jak i amatorów.

Lublin Airport Games 2017

Lublin Airport Games 2017 to pierwsza na tak dużą skalę impreza CrossFit na terenie województwa lubelskiego! 

Z16 Challenge Week - tygodniowe zmagania Z16 Athletes

Przez najbliższy tydzień, codziennie będziemy mierzyć się z jednym z testowych treningów opracowanych przez CrossFit Headquaters. 

CrossFit

CrossFit - jest to system ćwiczeń o charakterze ogólnorozwojowym, opracowany w połowie lat 90. przez Amerykanina Grega Glassmana. Początkowo wykorzystywany do szkolenia kadetów policji w Kalifornii, później wdrożony w trening strażaków i żołnierzy amerykańskich. Ze względu na wyniki stał się również elementem procesu treningowego wielu dyscyplin sportu, a w ostatnich latach zyskuje na coraz większej popularności także wśród osób trenujących rekreacyjnie. Ten typ treningu oprócz ruchów funkcjonalnych charakteryzuje duża intensywność i ciągła zmienność. 

Fizjoterapia funkcjonalna

CrossFit Z16 Lublin

Diagnostyka funkcjonalna daje możliwość kompleksowej oceny struktury i funkcji narządu ruchu. Na podstawie wywiadu i zgłaszanych ewentualnych dolegliwości badanie kierunkowane jest na specjalistyczne testy funkcjonalne indywidualnie dobrane pod kątem identyfikacji przyczyny dysfunkcji. Przeprowadzenie diagnostyki narządu ruchu daje kilka możliwości: wprowadzenie modyfikacji w treningu lub czynnościach dnia codziennego, dodanie do podstawowego treningu specjalistycznych ćwiczeń korygujących, wdrożenie indywidualnej terapii z fizjoterapeutą ukierunkowanej na szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej. 

Żywienie

CrossFit Z16 Lublin

Odpowiednio zaplanowana strategia żywieniowo - suplementacyjna jest nieodłącznym elementem przygotowania motorycznego.  Dieta wsparta programem suplementacyjnym pozwala istotnie  wspomagać efekty treningowe. Dzięki  odpowiedniej podaży węglowodanów, tłuszczów, białek oraz oraz witamin i składników mineralnych, wspomagane są procesy generowania energii podczas wysiłku oraz optymalizowane procesy restytucji powysiłkowej - resynteza substratów energetycznych i odbudowa uszkodzonych mięśni szkieletowych. 

Początek strony